kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przedślubna gorączka
2011/7/1 0:50:00

Planowanie ślubu i wesela często zaczyna się nawet dwa lata wcześniej. Goście, sala, samochód, sukienka, fryzjer, zaproszenia - lista rzeczy do przygotowania rośnie z dnia na dzień. Im bliżej do ślubu, tym zdenerwowanie Młodej Pary, a często także rodziców i bliskich, lawinowo rośnie.

Wydaje się, że przy tego typu uroczystościach nie obejdzie się bez nerwów - jest to jednak tylko stereotyp. Jak się okazuje, łatwo możemy sprawić, by czas przygotowań był w życiu Młodej Pary okresem równie mile wspominanym, jak samo wesele.

Dobra organizacja pracy


Przygotowania przedślubne nie muszą śnić się narzeczonym po nocach – wystarczy dobra i przemyślana organizacja działań. Wesele powinno się potraktować jak projekt, którego finałem będzie dzień ślubu, a grupą projektową – Młodzi wraz z rodzicami i najbliższymi przyjaciółmi. Planowanie imprezy należy rozpocząć od sporządzenia listy zadań do wykonania. Plan można wykonać np. w arkuszu kalkulacyjnym w komputerze albo rozpisać i powiesić np. na tablicy korkowej. Najważniejsze, by oprócz listy zadań zawierał terminy oraz osoby odpowiedzialne za wykonanie poszczególnych punktów. Warto włączyć w przygotowania najbliższych, prosząc o pomoc w konkretnej sprawie. Co więcej - rodzice, których Młodzi zaangażują w konkretne zadanie, poczują się potrzebni i niezbędni. Ponadto, zajmując się np. organizacją ciasta czy zaproszeń, nie będą bez potrzeby wtrącać się w inne kwestie.

Rozpoczynając planowanie wesela, warto też opracować wstępny budżet – do jego ustalenia niezbędna jest orientacja w cenach rynkowych i ustalenie wstępnej listy gości. Warto również na tym wstępnym etapie wiedzieć, ile środków finansowych mamy do dyspozycji - narzeczeni mogą wówczas podjąć decyzję, z czego zrezygnować, na co przeznaczą mniej, a na co więcej pieniędzy.

Odpowiednia hierarchia

Podczas organizowania wesela są rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, ale są także rzeczy mniej istotne – o zajęcie się nimi z powodzeniem możemy poprosić znajomych. Sprawy najważniejsze powinniśmy załatwić jak najszybciej – jedną z takich kwestii jest sala weselna. Jeżeli narzeczeni znają liczbę gości i swoje wstępne oczekiwania, warto, by rozglądnęli się po okolicy, zobaczyli kilka miejsc, porównali ceny. Nie warto długo czekać z wyborem.

– Obecnie pary rezerwują miejsca na swój ślub nawet rok wcześniej. Zwłaszcza terminy w miesiącach letnich są wyjątkowo oblegane – mówi Joanna Hoc-Kopiej, współwłaścicielka Dworu Korona Karkonoszy. Przy wyborze sali weselnej warto kierować się poleceniami dobrych znajomych – decyzja podjęta wyłącznie w oparciu o stronę internetową lub ofertę reklamową może być błędna. – Wiele osób trafia do nas z polecenia. Rekomendacja Pary Młodej, która miała u nas już swoją imprezę weselną lub gości, którzy na takiej imprezie byli, znaczy dużo więcej niż najlepsza reklama – dodaje Joanna Hoc-Kopiej. W tym samym okresie należy także zatroszczyć się o termin w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli Młodzi będą się z tym zanadto ociągać, wtedy mogą pojawić się problemy z rezerwacją terminów wiosennych i letnich.

W dalszej kolejności, gdy mamy już potwierdzony termin ślubu, należy zająć się wyszukaniem fotografa, kamerzysty i zespołu muzycznego. Jest to kwestia również dość pilna – co prawda wybór jest duży, a na rynku panuje w tym zakresie duża konkurencja, jednak trzeba pamiętać, że bardzo dobrzy specjaliści mają zarezerwowane weekendy nawet kilka lat do przodu. Z potencjalnym kamerzystą czy fotografem należy się spotkać i porozmawiać. Przyszła Para Młoda powinna sprawdzić, czy wygląda on wiarygodnie i budzi ich zaufanie. Warto także poprosić o próbki umiejętności artystów – doświadczeni, a zarazem najlepsi w branży zazwyczaj mają spore portofolio, które mogą zaprezentować.

Motyw ślubny

Bardzo modne jest obecnie wesele z motywem przewodnim – to oryginalny i zarazem efektowny pomysł na organizację tego rodzaju imprezy. Młodzi mogą zdecydować się na ślub w stylu Hollywood, gorącą noc Latino, styl japoński, rustykalny albo wesele z wiodącym kolorem. Pomysłów jest wiele, a ich granicą jest tylko wyobraźnia. Wedle motywu przewodniego tworzy się zaproszenia, ozdabia salę, organizuje transport i zabawy ślubne. Niektórzy narzeczeni decydują się także na przebrania, a nawet proszą swoich gości o oryginalne stroje. Styl wesela wiąże się często z pasją lub zawodem Młodych. Żołnierz pójdzie do ślubu w mundurze, pojedzie autem wojskowym, a sala przyozdobiona będzie barwami wojennymi. Goście na weselu w stylu hiszpańskim dostaną wachlarze i będą się uczyć tańczyć flamenco. Na wesele rustykalne Para Młoda dotrze bryczką, zaproszeni usiądą na drewnianych ławach, a stoły pełne będą tradycyjnych, wiejskich potraw.

Choć coraz więcej Polaków decyduje się na organizację oryginalnej imprezy weselnej, to jednak w dalszym ciągu królują u nas wesela w tradycyjnym, polskim stylu. Podsumowując – na jakąkolwiek zdecydują się Państwo Młodzi, najważniejsze, by była zgodna z ich oczekiwaniami.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: motyw przewodni, planowanie ślubu, wesele, ślub


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»